Ötletek
Karácsonyra
- A karácsonyra szárított narancs és citrom szeletekből szép hűtő mágnest is készíthetünk. Lakkozzuk le és a hátuljára ragasszunk egy kis mágnest.
- Adventi koszorúnak való alapot akár varrhatjuk is. 3 csík anyagot varrjunk össze, majd tömjük ki, és hajlítsuk koszorúformává.
- Ajtódísznek használhatunk nagyobb mézeskalács figurát is, kis fenyőágakkal.
- Szinte semmi munka nincs vele, ha vesszőkoszorúra egyetlen piros masnit kötünk. Nagyon egyszerű, de nagyon szép.
- Próbáljuk ki, hogy csak természetes dolgokat akasztunk a fenyőfára. Aszalt gyümölcsöt, mézeskalács figurákat, diót...
- Hasonló eredményt érhetünk el, mint mikor a pattogatott kukoricát fűzzük fel, ha szétszedünk egy darab hungarocellt ami nagyobb Hungarocell golyócskákból áll. De maradhatunk a jó öreg pattogatott kukoricánál is...
- Vághatunk ki fenyő, csillag és egyéb formákat sima hullámpapírból is. Ragasszunk össze 2-2 darabot, hogy mindkét fele hullámos legyen, majd fessük le kedvünk szerint.
- Némelyik száraztésztából is érdekes díszt készíthetünk. Például a spirál vagy a masni alakúból. Fújjuk le őket arany vagy ezüstszínnel.
- Érdekes lehet az is, ha tetőtől talpig csak masnikkal díszítjük a fenyőt. Használjunk hozzá drótos szélű textilszalagot.
- Nagyon szép karácsonyfadíszt kapunk, ha veszünk pár hungarocell gömböt (hobbybolt), bekenjük ragasztóval és nagyon apró szemű ezüst vagy arany csillámporba forgatjuk. Mikor megszáradt, rázzuk le róla a felesleget. Gyönyörűen visszatükrözi a fényt.
- Ajándékcsomagolásnál használjunk valamilyen dobozt (cipős, sütis), de ne simán becsomagoljuk, hanem vonjuk be a dobozt a csomagolópapírral, akár belülről is. Így kicsomagolásnál nem tépik szét a papírt, és később a dobozt is tudják majd használni apróságok tárolására.
- Gyertyaöntéskor nem feltétlenül kell színező anyagot vennünk. Maradék zsírkréta darabokkal is remekül lehet színezni. Kipróbálhatjuk azt is, hogy vastag fehér gyertyát melegvízbe teszünk, hogy a külseje megpuhuljon, majd szegfűszeget, fahéjat, fenyőágacskát, narancsszeletet, egyéb terméseket nyomkodunk bele.
- Gyertyát díszíthetünk úgy is, ha spárgával vagy rafiával körbetekerjük. Persze ez csak így magában lehet dísz, meggyújtani tűzveszélyes lenne.
- Apró, 3-4cm-es cserepecskékbe is önthetünk gyertyát. Nagyon aranyosak lesznek. A cserepecskéket lefesthetjük egy színűre, vagy mintásra, díszíthetjük csillámporral, apró mozaikkal, gyöngyökkel, szalvétával, kőtapétával, körbetekerhetjük spárgával vagy kenderzsinórral...
- Egyszerű, de nagyszerű dolog, ha egy alacsony peremű natúr színű tálcát telerakunk mécsesekkel, majd meggyújtjuk őket. Csinálhatjuk ezt úgy is, hogy a mécseseket kis üvegpohárba tesszük.
- Tegyünk egy nagyobb gyertyát egy arany vagy ezüst tálra és vegyük körbe ugyanolyan színű karácsonyfa gömbökkel, csillagokkal...
- Ha már belejöttünk a gyertyaöntésbe, próbáljuk ki a szappanöntést. Ajándéknak kitűnő.
Karácsonyfadísz aszalt gyümölcsből
Fogjunk egy narancsot és mossuk majd töröljük meg. Ezután vágjuk fel őket kb. 3 mm-es szeletekre. Ha van otthon aszalógépünk, akkor a szeleteket terítsük a gép tálcájára, kapcsoljuk 2 órán át magas fokozatra, majd 12 órán át közepes fokozatra. Ha nincs otthon aszalógépünk, tegyük egy zsírpapírt egy deszkája és erre terítsük ki a narancsszeleteket, majd tegyük a radiátorra. Itt 3-4 napig hagyjuk száradni őket, közben néha forgassuk meg, nehogy bepenészedjenek.
Ha a szeletek megaszalódtak, szúrjuk át őket és fűzzünk át a lyukon egy-egy aranyszálat, majd akasszuk fel a fára.
Narancs helyett vagy mellé használhatunk grapefruitot vagy citromot is.
Karácsonyfadísz apró üveggolyókkal
Vegyünk egy tetszőleges méretű hungarocell gömböt és apró 1mm átmérőjű üveggolyókat (hobby boltokban kapható).
Rajzoljuk meg rá a kívánt mintát, majd ezeket a részeket kenjük be hobby ragasztóval. Szórjuk be apró üveggolyókkal, majd hagyjuk megszáradni. Végül a kimaradt részeket egy másik színnel készítsük el.
Természetesen bármilyen mintát választhatunk, de mindig várjuk meg míg az előző rész megszárad.
Ezután átköthetjük még zsinórral vagy szalaggal díszítés képpen.
Fenyőfadíszítés spirálisan
A karácsonyfát sokféleképpen feldíszíthetjük. Az egyik ilyen érdekes megoldás, ha nem mindenhova teszünk díszeket, hanem egy spirálban helyezzük el őket a fán. Induljunk el a fa csúcsától és haladjunk spirálban lefelé először egy fajta dísszel. Mikor elértünk a fa aljáig, kezdjük újra fentről egy másik dísszel. Olyan messzire rakjuk egymás alá a díszeket amilyen vastag spirált szeretnénk. Lehetőleg egy vagy 2 fajta színt használnunk csak, és abból is hasonló árnyalatokat. Végül az égőket is spirálba helyezzük el a díszek közé. Ebben az esetben legjobb a színtelen vagy az egyszínű égősor.
Zsinórral díszített gömbök
Kend be a hungarocellgömb felső részét olyan ragasztóval, ami nem kenődik el, miközben dolgozol. A gömb tetejéhez gombostűvel rögzítsd a zsinór végét, amíg teljesen meg nem szárad, és kezdd el spirál alakban körbe tekerni a zsinórt a gömbön lefelé haladva. ügyelj arra, hogy olyan hosszú zsinórt vágj le, ami biztosan elég lesz a gömb aljáig. Néhány centiméterenként rögzítsd a zsinórt gombostűvel is, nehogy elengedjen a ragasztás, miközben a kezedben forgatod a gömböt. Amikor a beragasztózott rész végére értél, fordítsd meg a kezedben, és kenj ragasztót a másik felére, majd folytasd a körbe tekerést itt is, egészen a gömb aljáig. A teljes száradás után óvatosan húzd ki a rögzítő tűket, és cseréld ki őket olyan fejű tűkre, melyek színben passzolnak a zsinórhoz. Ezeket egyenletesen elosztva, teljesen szúrd bele a gömbbe. Nem érdemes túl sűrűn feldíszíteni, mert mutatósabb, ha csak itt-ott van egy. Tűk helyett díszítheted még a gömböt flitterekkel vagy gyöngyökkel is.
Az akasztó elkészítésének két módja van:
1. Masnival: Köss egy masnit közepepes szélességű szalagból, és a csomón szúrj át egy gombostűt. A gombostű feje alatt köss meg egy vékony aranyszálat, melynél fogva majd fel tudod akasztani a díszt a fára. Vékonyan mártsd ragasztóba a tűt, és szúrd be a gömbbe a tetején.
2. Golyóval: Egy vékony zsinórt vagy pamutfonalat fogj duplán, és fűzd át a fagolyón (ami lehet egy nagyobb méretű gyöngy is), majd a zsinór két végét kösd csomóra. A gömb tetején előzőleg feltekert zsinórból vágj le egy darabot, de éppen csak akkorát, amekkora lyuk ahhoz szükséges, hogy a fagolyó alatti csomót itt rögzítsd. Egy fogpiszkáló segítségével óvatosan vájj ki egy kisebb mélyedést ott, ahol levágtad a zsinórdarabkát, tegyél bele egy kis ragasztót, és nyomd bele az akasztó csomóját úgy, hogy egészen a fagolyóig elmerüljön a gömbben.

|